İZMİR KARABAĞLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Metin Ender Karabulut'un 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü mesajı 

 

Türk Milleti'nin bağımsızlığına ve milli manevi değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı'mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 102. yıldönümünü idrak etmenin gururunu yaşıyoruz.

 İstiklal Marşı, bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içindeki bir milletin vatan sevdasıyla devleşmesinin, özgürlüğümüzün, maneviyatımızın; varlığımızın bağrına bir hançer gibi sokulan düşman elinin kırılıp kenara atıldığı kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. İstiklal Marşı, milli birlik ve beraberliğimizin belgesidir.

Vatan, millet, özgürlük ve din sevdasıyla kuşatılmış gönüllerin, yedi düvele karşı bir dağ gibi yükselişinin DESTANSI Haykırışıdır İstiklal Marşı.

"Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım."

dizeleriyle Türk milletinin yaşam felsefesini; dört bucağı işgal altında olan bir coğrafyadan, ilan edebilecek CESARETİN simgesidir İstiklal Marşı.

Kurtuluş Savaşımızın büyük komutanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu, Ulu Önderimiz

Gazi Mustafa Kemal Atatürk:

"Bu marş bizim inkılabımızı anlatır. İnkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu unutturmamak lazımdır. Benim, bu milletin asla unutmamasını istediğim ve en beğendiğim bölüm

Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet

Hakkıdır, Hakka tapan milletimin İstiklal."  Mısralarıdır."  Diye ifade etmiştir.

Devletimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk'ten büyük düşünce insanı Mehmet Akif'e, kentliden  köylüye, öğretmenden öğrenciye kalbi bu güzel memleket için çarpan  her ferdin ortak haykırışı şudur ki:

 TÜRK'E ASLA ZİNCİR VURULAMAZ.

Sevgili Gençler;  EVLATLARIM

Hepimiz ilk dizesi 'Korkma' diye başlayan İstiklal Marşı'nın muhatabıyız. Bu sebeple bu topraklar üstündeki o son ocak tüttükçe; ay yıldızlı al bayrağımız gök kubbenin altında nazlı nazlı dalgalandıkça, vatan sevgisiyle çarpan yürekler bu topraklara birlik ve beraberlik içinde bastıkça varlığımız ilelebet daim olacaktır.

Unutmayınız ki Merhum AKİF'in de dediği gibi.

Sahipsiz olan memleketin batması haktır;

Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır.

Sizlerin silahı -Akif'in Asım'da sembolleştirdiği üzere- akıl ve zekayla süslenmiş, bilgi ve kültürle çevrelenmiş, çağın gerekleriyle donatılmış maneviyatınızdır. Takip eden değil, çığır açanlar olmalısınız. Akif'in "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın." duasının karşılık bulması, sizlerin her alanda yetkin ve etkin birer vatandaş olmanıza bağlıdır. Köklerinizi bu necip Türk milletinin  tarihine, kültürüne, edebiyatına, gelenek ve göreneklerine salarak, dallarınızı bilimle, teknikle bezeyerek alın terinin yanında daha fazla akıl teri de akıtarak Akif'in hayal ettiği gençler olacaksınız.

Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış, münevver ve mütefekkir şairimiz, Mehmet Akif Ersoy'un örnek kişiliği, millet sevgisi, mücadele azmi ve bağımsızlık aşkı her zaman yüce Türk Milletine rehber olmaya devam edecektir.

Ben inanıyorum ki aziz milletimiz, kendisine armağan edilen bu eşsiz marşın her kıtasını, her bir dizesini kalbinin derinliklerinde hissetmeyi sürdürecek, mısralarda yer alan ortak idealleri, ortak duygu birliğini ilelebet muhafaza edecektir.

Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

' Tarih ' i ' tekerrür ' diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

Akif'i ve İstiklal Marşımızı anladıkça geçmişimizden ders alacak ve geleceğin aydınlık ufuklarına ,Türk adını yine gururla yazdıracağız. Bu uğurda çalışırken hiç korkmadık, hiçbir zaman da korkmayacağız.

Akif'in de dediği gibi:

Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz,

Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!

Bir kez daha İstiklal Marşımızın kabulünün 102. Yılını kutluyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; kanıyla, canıyla "BU TOPRAKLAR BİZİM" mührünü tarihe nakşeden kahraman ecdadımızı ve cephede yazılan destanı eşsiz bir şiire dönüştüren Mehmet Akif Ersoy'u rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Ruhları şad olsun.

      Metin Ender Karabulut                           

Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü                 

Bahar Mahallesi 2904 Sokak No 10 Karabağlar / İZMİR - (0 232) 261 86 67 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.