İZMİR KARABAĞLAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle düzenlenen program,

Kaymakamımız Sayın Cemil Özgür Öneği'nin katılımıyla Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi'nde gerçekleştirildi. Bozyaka Şehit Fethi Bey Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Metin Ender Karabulut, bu anlamlı günün tarihinden ve öneminden bahsetti. Düzenlenen yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. İzleyenleri duygulandıran programda emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz. 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Metin Ender Karabulut'un konuşması;

Sayın Kaymakamım,

Sayın Garnizon Komutanım,

Sayın Belediye Başkanım

Protokolün saygıdeğer Üyeleri

Kıymetli misafirler

Sevgili gençler...

Bugün dünya savaş tarihine altın harflerle yazılan, Türk'ün büyük kahramanlık destanı, Çanakkale Zaferi'ni kutlamanın sevincini ve vatanımız uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Gününü anmanın buruk da olsaonurunu yaşıyoruz.

Çanakkale Zaferi   I. Dünya Savaşı'nda bir dönüm noktası olmuştur. Güç dengelerini değiştirmiştir. Bu savaştaTürk askeri, "dünyanın yenilmez armadası "diye sayılan en güçlü devletlerinediz çöktürmüştür.

Çanakkale Zaferi, dört yıl sonra başlayacak Türk Kurtuluş Savaşı'na liderlik edecek o büyük komutanın, Mustafa Kemal Paşa'nın, askeri dehasının ilk kıvılcımı olmuştur.

Çanakkale,  Türk askerininkahramanlık ve fedakarlık destanının ilk ve en güçlü mısralarının yazıldığı yıkılmaz, geçilmez, aşılmaz kale olmuştur.

Tam teçhizatlı düşman, Gelibolu yamaçlarına zehirli örümcekler gibi tırmanmaya başladığında; cephanesi bitmiş, umudu tükenmiş bir avuç askeriyle destek kuvvet gelene kadar vakit kazanmayı planlayan Mustafa Kemal adında bir yiğit, " SÜNGÜ TAK, emrinin ardından  'Ben size taarruz emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar yerimize başka kuvvetler ve başka komutanlar geçebilir.'" diye kükrediğinde bir milletin şahlanış hikayesinin ilk bölümünü yazmıştır.

Bu emrin ardından, dağılan Türk birlikleri yeniden toplanmış ve Çanakkale kara savaşlarının seyri değişmiştir. Üç günde İstanbul'a ulaşma hayalleriyle Boğaz'a yanaşan birleşik düşman ordusu, 1916 kışında Türk'ün toprağına ancak hayallerinde sahip olabileceğini, en net şekliyle anlayarak yenilgiyi tatmıştır.

Türk askerinin Çanakkale'de yazdığı destan öylesine şanlı, öylesine beklenmedik, öylesine onurludur ki toprağımızı almaya gelen düşmanın bile hayran kalmaktan başka seçeneği olmamıştır. I. Dünya Savaşı'nın en güçlü devleti İngiltere'nin, en etkili devlet adamıWinston Churchill, bu zafer için"Şu anda mağlubiyeti bütün damarlarımda hissetmekteyim.Çok üzgünüm. Oysa oldukça umutluydum. Daha düne kadar Çanakkale bizimdir, diyordum. Çünkü bu savaşı kazanmak için askeri, parayı, her şeyi hesaplamıştım.Hepsinde çok üstündük. Mutlaka yenecektik. 

Yalnız bir şeyi hesaba katmamışız. MUSTAFA KEMAL'i. 

 

Bağrımda İngiliz gururu olmasa Türkleri alnından öpmek, onları ayakta alkışlamak isterdim." diye yazar anılarına.

Çanakkale savaşlarınıunutmayacak, unutturmayacağız. Çünkü "Geçmişini unutanlar, o geçmişiyeniden yaşamak zorunda kalırlar."

Sayın Kaymakamım

Bizler ne Çanakkale'yi  ne Milli Mücadele'yi ne vatan ve bayrak için canını feda eden şehitlerimizi ne de " Ya istiklal ya ölüm." diyen Büyük Önderimiz Mustafa Kemal'i unutmadık, unutturmayacağız.

Millet olarakkimsenin toprağında gözümüz yok

Amaaaa  toprağımıza göz dikenlere  de zerre kadar tahammülümüz olmadı, olmayacak.Çanakkale, bir şehrin adı değildir.

Çanakkale, özgürlük bayrağının adıdır. 

Çanakkale, devlerin hor gördüğü, çarığı yırtık yüreği sağlam bir millet karşısında, yerle yeksan edilmesinin adıdır.Çanakkale; inancın, direnişin, dirilişinadıdır.

Çanakkale ruhu ölmez. Bu vatanın tek bir karışına, tek bir evladına, bağımsızlığına uzanan o kirli eller ne zaman ortaya çıksa , o ruh dirilir. Mustafa Kemal olur "Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum der."ölüm sözcüğünü kullandığı cümlesiyle bir memleketi diriltir.

Seyit Onbaşı olur; Kilitbahir'de 275 kiloluk mermiyiülkesinin onurunu, namusunu sırtlargibi sırtlar, yüklenir; Namluya sürer.

Hasan Tahsin olur, toprağına ayak basan postalların canını alacağını bile bile, ilk kurşunu, kurtuluşun ilk meşalesini ateşler gibi ateşler.

Nene Hatun olur, 22 yaşında bebeğini kundakta bırakıp düşmanın üstüne yürür.

Şahin Bey olur, Yörük Ali olur, Elif olurrr, Mehmet olur...

Aradan  Yüz yıl geçer , o ruh yok oldu sanıp

Cesaret bulanların karşısına   dağ başında binlerce komando olup, ana caddedeFethi Sekin olup, gece karanlığındaÖmer Halisdemir olup dikilir.  

Sözün özü şudur ki: Çanakkale ruhu ölmez,

Doğan her Türk gencinin benliğinde tekrar tekrardostu ısıtan, düşmanı ,alev alev yakan bir ateş olur.

Sayın Kaymakamım;

Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları önce vatan yapıp sonra bu vatanı düşman ayağı altındaezdirmemek içincanını feda eden tüm şehitlerimizi; ebediyete irtihaletmiş tüm gazilerimizi rahmet ,minnet  ve  gururla anıyorum.

RUHLARI ŞAD OLSUN.

 

20-03-202320-03-202320-03-202320-03-202320-03-202320-03-2023

Bahar Mahallesi 2904 Sokak No 10 Karabağlar / İZMİR - (0 232) 261 86 67 Pbx

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.